Swetry niewątpliwie kojarzą się z jesiennymi przytulnymi materiałami, ale także z chęcią nosimy je wiosną i podczas letnich wieczorów. Swetry damskie to odskocznia od bluz i grubszych koszul, które nadają stylizacji wyjątkowy wygląd, szczególnie w chłodniejsze dni. Dostępne są w wielu kolorach, materiałach i fasonach. Głównym celem swetrów jest utrzymanie ciepła i wygoda jaką zapewniają zarówno w codziennych stylizacjach, jak również bardziej wizytowych strojach.. Mogą stać się naszym towarzyszem podczas miejskich spacerów, a także podkreślać całościowy strój do pracy. Dziś skupimy się na ulubionym fasonie, czyli sweter damski oversize, który jest ciekawy, lecz nieodpowiednio dobrany może nieestetycznie wpłynąć na naszą sylwetkę.

Jaki sweter wybrać do swojej sylwetki?

Mamy kilka opcji swetrów do wyboru, które będą pasować do różnych stylizacji i sylwetek. Swetry oversize z golfem najlepiej prezentują się na sylwetkach z mniejszym lub średnim biustem, ale mogą zaburzać proporcje u sylwetek z krótszą szyją. Dla tych osób lepsze będzie sweter z dekoltem w literę V. W sklepach np. pod adresem dstreet.pl można znaleźć również swetry z „nietoperzowymi rękawami”, co dodaje stylizacji nonszalancji, ale może też obciążać sylwetkę. Lepiej jest wybrać klasyczny i ponadczasowy rękaw wszyty na linii ramion. Swetry damskie oversize są zwykle dłuższe, ale łatwiej jest stylizować te, które sięgają maksymalnie do pośladków.

Najlepszym wyborem jest zastosowanie klasycznych kolorów, takich jak biel, ecru, czerń, brąz, beż, szarość, granat. Dzięki temu z łatwością dobierzemy odpowiednie spodnie czy spódnicę, a nasza szafa może być wyposażona w minimalistyczny sposób. Należy unikać swetrów o bardzo luźnym splocie, ponieważ szybko się niszczą i nie wyglądają estetycznie.

Jak podkreślić kształty w swetrze?

Nieodpowiednio dobrany luźny sweter może zaburzyć proporcje sylwetki i stworzyć efekt tzw. worka. Dlatego dobierając swetry o luźnym kroju warto pamiętać o podkreśleniu szczupłych miejsc sylwetki.

Popularnym trikiem na podkreślenie talii jest włożenie kawałka swetra do spodni bądź spódnicy z wysokim stanem, dodając do stylizacji pasek. Warto dodatkowo podwinąć rękawy swetra eksponując szczupłe nadgarstki, na których można umieścić pasującą biżuterię.

Równie dobrym sposobem na podkreślenie sylwetki jest ubranie obcisłego dołu w postaci np. legginsów, dobrze spisuje się również spódnica ołówkowa lub krótkie spodenki. Pamiętajmy o odsłonięciu kostek aby nadać sylwetce lekkości. Z kolei odsłaniają kawałek ramienia lub pleców, nadamy stylizacji kobiecej delikatności.

Jaki wybrać materiał?

sweter oversize dla pań

Wybór odpowiedniego materiału jest jedną z najważniejszych kwestii, nie tylko przy wyborze odpowiedniego swetra, ale dosłownie przy wszystkich zakupach odzieżowych. Jest to ścisła zasada, której należy przestrzegać przy zakupie ubrań. Dobre tkaniny odpowiadają nie tylko za ciepło i oddychalność, ale także za dobrą jakość i wygląd. Brak rozciągania może spowodować zmarszczki po jednym użyciu lub sprawić, że nasz sweter będzie wyglądać na zdeformowany po kilku użyciach.

Najlepsze materiały na swetry to wełna, bawełna, moher i kaszmir, a także ich mieszanki. Chociaż cena lepszych materiałów jest wyższa, warto ją zapłacić. Dobry jakościowo materiał nie straci swojego kształtu po kilku praniach czy noszeniach. Zamiast tego będzie wyglądał tak samo jak na początku, zachowując swoje pierwotne właściwości, takie jak kształt i faktura. W przypadku materiałów gorszej jakości, takich jak akryl czy poliester, może dojść do rozciągania się swetra i utraty jego pierwotnego kształtu. Warto zwrócić uwagę na to, jakie materiały są użyte do produkcji odzieży i wybierać te, które są trwałe i zachowują swoją formę przez długi czas.

Pamiętajmy również o odpowiednim sposobie pielęgnacji danego materiału. Na przykład wełna nie powinna być prana w pralce, ponieważ może się skurczyć i stracić swój kształt. Zawsze należy zwracać uwagę na metkę informującą o sposobie czyszczenia, niektóre swetry mogą nadawać się tylko do prania ręcznego, a inne wymagają specjalistycznej chemii przeznaczonej do konkretnego rodzaju tkaniny.